Akt w malarstwie Józefa Wilkonia
Galeria sztuki Limited Edition oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zapraszają na wystawę pt. „Akt w malarstwie Józefa Wilkonia”, prezentującą unikatową serię obrazów autorstwa Józefa Wilkonia stworzoną przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Ekspozycję można oglądać od 13.02.2019 do 07.04.2019 roku w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach (ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice). Uzupełnieniem rzeczywistej wystawy będzie wirtualna ARTEekspozycja dostępna online na: www.limitededition.pl.
Akt w malarstwie Józefa Wilkonia to seria obrazów autorstwa Józefa Wilkonia stworzona przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – zostały namalowane palcem na tablecie i wydane przez Galerię Limited Edition z Warszawy z okazji 89. urodzin Artysty jako grafika kolekcjonerska. Współorganizatorem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie można zobaczyć czasową ekspozycję tych niezwykłych prac.
W trakcie niniejszej wystawy zostanie zaprezentowanych 30 wyselekcjonowanych obiektów, które do tej pory nie były dostępne w sprzedaży. Prace te wydano w ekskluzywnej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej 5 sztuk. Obiekty zostały wydrukowane w technologii Digigraphie, na płótnie o wielkości 100 x 75 cm. Szlachetność materiału oraz technologia wydruku nadały tym wizerunkom ponadczasowego charakteru oraz trwałości, dzięki czemu zadowolą one najbardziej wybrednych kolekcjonerów.
-
Niektóre akty narysowane zostały w wielkim uproszczeniu, niczym znak wyłaniający się z ciemności. Inne nie pozbawione narracji i atrybutów dnia codziennego, zachwycają poetyką prostoty i harmonii. Są rodzajem autowidoków zapamiętanych przez twórcę (…) Patrząc na obrazy namalowane przez Wilkonia mamy wrażenie, iż mamy do czynienia ze swoistym dialogiem artysty z wizerunkami aktu na przestrzeni historii sztuki. Można dopatrywać się w nich światła Caravaggia, Rembranta czy Giorgione. Również w temacie i kolorze znajdujemy analogię do kobiet malowanych przez Lucasa Cranacha „Trzy gracje”, Giorgione „Śpiąca Wenus”, czy Bouchera „Portret Marie-Luise” ‒ komentuje kurator wystawy Wiesława Wiredyńska.
Akt w malarstwie Józefa Wilkonia jest efektem trzeciej już współpracy artystycznej Mistrza i Galerii Limited Edition. W 2016 roku została wydana seria Elektroniczne Impresje Wilkonia, a w 2018 roku powstał zbiór unikatowych rzeźb w brązie pt. Brązy Wilkonia. Prace te są dostępne wyłącznie w Galerii Limited Edition.
Wystawę będzie można oglądać w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach, (ul. Sienkiewicza 4, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z recepcją, T: (46) 857 71 75) oraz wirtualnie na stronie www. limitededition.pl, w dniach od 13 lutego do 7 kwietnia 2019 roku.
Józef Wilkoń
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.
W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.
Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku
artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).
Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998).