Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018
Zakończyło się głosowanie internautów 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 4 kwietnia 2018 roku w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, który w lutym 2019 otworzył swoje podwoje. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2018 rok, na łamach portali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2019 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2019 i trwało do 28 lutego 2019 roku. W sumie oddano w nim ponad 25 tysięcy głosów na 109 obiektów.
Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?
Polska Architektura 2018
W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA.
„Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed” – tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.
W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Realizacja zdobyła 780 głosów.
Na projekt domu na obrzeżach Szczecina największy wpływ miała działka – niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom założono na planie trapezu, z dostawioną do niego trójkątną dobudówką. Budynek – niczym rzeźba – z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.
Polskie Wnętrze 2018
W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group zdobywając 1969 głosów.
TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach – miejsce historyczne, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją. Dodatkowo powierzone zostało im zadanie przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości – stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.
W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów.
Nowocześnie, ale przytulnie – tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną. Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, na której mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.
Polski Krajobraz 2018
W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek
Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.
W kategorii ogrody prywatne wygrał “Bambusowy pokój” w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów.
W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu – stąd wziął się pomysł na nazwę- “Bambusowy pokój”. Do podziału przestrzeni posłużyły wyniesione donice, które wydzieliły miejsce będące “salonem ogrodu”. Przestrzeń została podzielona tak, by wszyscy użytkownicy znaleźli miejsce dla siebie: dzieci – przestrzeń do zabawy, dorośli – miejsce do relaksu.
Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane też w trakcie wystaw w całej Polsce.
Brutalistyczny Hotel Vienna House Mokotów Warsaw
Na hotelowej mapie Warszawy i biznesowej dzielnicy Mokotów pojawił się nowy biznesowo-lifestyle’owy hotel Vienna House ze 164 pokojami. Wysublimowany design, tętniące życiem lobby, farmerski koncept kulinarny i dbałość o doświadczenia gości to cechy, którymi chce się na niej wyróżnić. Bryła stanowi próbę przeniesienia się w lata 60-te XX wieku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z oryginalnych projektów jak np. hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.