Dekoracyjna rola drzwi. Jaki rodzaj zdobienia wybrać?
Na estetykę drzwi składają się takie elementy jak kolor, sposób wykończenia powierzchni oraz ewentualne zdobienia. Te ostatnie, choć często przyjmują formę dyskretnych detali, nadają skrzydłu ostateczny kształt i określają jego styl. Po jaki akcent dekoracyjny sięgać, by całość przykuwała wzrok ciekawym designem i zgrabnie wkomponowała się w aranżację?
– Od elementów wyposażenia wnętrz oczekujemy nie tylko wysokiej użyteczności, ale i pięknego wyglądu. Tak też jest w przypadku drzwi, które od dawna nie są postrzegane jedynie w kategorii separatora między dwoma pomieszczeniami. Z łatwością mogą stać się ważnym składnikiem dekoracyjnym wystroju, a pomagają w tym zastosowane na ich powierzchni wzory i aplikacje – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.
Frezy, które wpisują się w charakter wnętrza
Frezy, czyli żłobienia zastosowane na powierzchni skrzydła, należą do najczęściej spotykanych rodzajów zdobień. Dzięki nim drzwi nie są jednolite w dotyku, lecz posiadają wyczuwalne wgłębienia o różnorodnych kształtach, np. ram, fal czy geometrycznych linii. Skrzydła pokryte masywnymi i ornamentowymi rowkami zyskują klasyczny wygląd (np. Morano) i doskonale sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim czy angielskim. Natomiast te wzbogacone o subtelne, proste frezowania (np. SENTIS Inez) są bardziej nowoczesne, dlatego pięknie uzupełnią aranżacje skandynawskie i minimalistyczne. Frezowane drzwi warto zastosować też w pomieszczeniach, w których meble zostały ozdobione podobną metodą – stworzą z nimi spójną całość.
Gra światłem dzięki przeszkleniom
Przeszklenia odmieniają wygląd zarówno samego skrzydła, jak i wnętrza: wprowadzają do niego dawkę słońca, rozjaśniając w ten sposób przestrzeń. Drzwi tego rodzaju idealnie zaprezentują się zatem w pomieszczeniach niewystarczająco doświetlonych oraz wszystkich tych, których motywem przewodnim jest blask. Dostępne na rynku modele różnią się pod względem liczby szyb, ich kształtu, wykończenia, rozmieszczenia oraz stopnia transparentności. Mogą więc nienachalnie zdobić skrzydło lub zupełnie je zdominować. Najbardziej atrakcyjny efekt zagwarantują drzwi całkowicie przeszklone, np. SENTIS Vidrio. Dzięki dodatkowym wzorom na ich powierzchni z powodzeniem staną się główną ozdobą wnętrza.
Stylowe wstawki dopełnieniem skrzydła
Drzwi wewnętrzne dekorują nie tylko szklane aplikacje. Mogą być one wykonane również z forniru (jak w przypadku SENTIS Diego) czy aluminium (materiał zastosowany np. w modelu Saga). Takie zdobienia zazwyczaj nie pokrywają dużej części skrzydła, ale sama ich obecność wystarcza, by zyskało ono nutę oryginalności. Warto zadbać, by w kolorze wstawek znalazły się również inne elementy wyposażenia (np. podłoga, lampa, ramki na zdjęcia czy uchwyty meblowe). To rozwiązanie przypadnie do gustu osobom stawiającym na harmonię i dyskretną elegancję.
– Frezowania oraz różnego rodzaju aplikacje nadają drzwiom wyjątkowy wygląd i sprawiają, że same w sobie stają się dekoracją. Tym samym możemy ograniczyć liczbę dodatków we wnętrzu na rzecz odpowiedniego wyeksponowania skrzydła. Minimalizm i szyk to zawsze dobry kierunek w aranżacji – dodaje Katarzyna Śliwińska.