Poznaj zwycięzców I etapu Tubądzin Design Awards
Architektura odpowiadająca na potrzeby użytkowników, poszanowanie dla tradycji i wykorzystanie najnowszych technologii – to najpopularniejsze trendy wśród prac nadesłanych przez uczestników I etapu konkursu TDA.
Prace oceniało międzynarodowe jury w składzie:
- Allan Starski, Polska – przewodniczący jury, scenograf filmowy i teatralny, laureat Oscara
- Martin Duplantier, Francja – przewodniczący francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”
- Małgorzata Szczepańska, Polska – redaktor naczelna i dyrektor kreatywna magazynu Elle Decoration
- Melike Altınışık, Turcja – założycielka i główna architektka w Melike Altınışık Architects – MAA
- Tomasz Smus, Polska – architekt Grupy Tubądzin
Kategoria Young Power
1. miejsce: Luan Fontes, Portugalia
W Brazylii znajduje się wyspa Frades. Rozłożyste równiny poprzecinane są terenami leśnymi. Luan Fontes zaprojektował nową siedzibę dla szkoły tańca, która dotychczas działała w pomieszczeniach pobliskiego kościoła. Budynek odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Znalazło się tu także miejsce dla trzech mieszkań socjalnych, które mają w awaryjnych sytuacjach służyć jako schronienie dla mieszkańców wyspy. Biorąc pod uwagę lokalne warunki, zarówno panujący klimat, jak i dostępne zasoby finansowe, projektant zdecydował się wykorzystać do budowy 42 kontenery. Udało się uzyskać przestrzeń 620 metrów kwadratowych. Elewacja budynku jest spójna z otoczeniem.
2. miejsce: Juan Ramirez, Kolumbia
3. miejsce: Szymon Ciepły, Polska
Pragnę przedstawić dla Państwa swój projekt Łazienki, do jej aranżacji wykorzystałem płytki z grupy Tubądzin. Podłoga została pokryta płytkami Alami Beige str 1198×190. Na ścianach znajdują się płytki gresowe Ambra Bianca 1198×1198 oraz materiał Chenille grey. Płytki Tubądzin sa bardzo eleganckie i pozwoliły mi na zaprojektowanie wnętrza ekskluzywnego inspirowanego plażą. Pomimo użycia do wykończenia tego pomieszczenia materiałami twardymi jest ono ciepłe i lekkie. Łazienka ta to miejsce funkcjonalne oraz przestrzeń stworzona do relaksu i delektowania się pięknymi widokami które umożliwia duże przeszklenie. w kluczowym miejscu projektowanego wnętrza.
Kategoria Everyday Design
1. miejsce: Elena Maksimchuk, Ukraina (współautor: Dima Shuripa)
Projekt dwupoziomowego mieszkania w Warszawie dla młodego, energicznego mężczyzny. Podstawą był minimalizm, naturalne odcienie i materiały
2. miejsce: Maksymilian Sejud, Polska
Minimalistyczne wnętrza ujmują prostotą i panujących w nich ładem, tak jak zostało to przedstawione w wykonanym przeze mnie projekcie. Styl minimalistyczny stawia z reguły na stonowane, neutralne barwy, dlatego do projektu wybrana została płytka Art cement, która doskonale imituje beton. Zastosowana została również płytka Patina Plate, która usytuowana jest na części podłogi, oddzielając strefę prysznica i stelażu podtynkowego podwieszanej misy WC. Misa, wszystkie baterie, ścianka prysznicowa typu walk-in oraz przycisk są w kolorze złotym, podkreślają tym szlachetność pomieszczenia. W łazience dominują chłodne odcienie, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Jedna ze ścian wykonana została z czarnych stalowych profili pomiędzy, którymi znajdują się mleczne szyby, które zapewniają odpowiednie doświetlenie. Zabieg ten nadaje pomieszczeniu futurystyczny akcent. W łazience również znajduje się podwieszana półka pod umywalkę nadblatową i duże prostokątne lustro postawione na w/w półce.
3. miejsce: Anna Zygmunt, Polska
Niezwykle subtelna, delikatna, elegancka, ponadczasowa – taka z pewnością jest prezentowana przeze mnie aranżacja.
Łączy w sobie klasykę oraz nowoczesność. Wszystko za sprawą jasnych kolorów oraz złotych dodatków, które zawsze będą modne i ponadczasowe. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność łazienki. Jest przestronna. Posiada dużo miejsca na przechowywanie. Jej głównym punktem dekoracyjnym jest ścianka za wanna. Zdobi ją mozaika BRAINSTORM GRAPHITE. Całość uzupełnia przepiękna płytka gresowa imitująca naturalny kamień BRAINSTORM GREY.
Łazienka jest harmonijna. Wchodząc do niej można poczuć spokój i ukojenie.
Wyróżnienie przez organizatora konkursu w kategorii Everyday Design:
Bozhidar Ivanov, Bułgaria
Diana Crestian Republika Mołdawii
Cholpon Omurakunova, Kirgistan
Kategoria Unlimited Architecture:
1. miejsce: Yulya Podolets, Ukraina (współautorzy: Volodymyr Balandukh, Vitaliy Lytvyn, Kateryna Kubai)
Projekt konkursowy to przebudowa domu rodzinnego z czasów I Wojny Światowej. Budynek został dostosowany do współczesnych wymogów – został zaizolowany, aby podnieść współczynnik efektywności energetycznej, zaprojektowano nową elewację wentylowana oraz podłączono go przydomowych solarów. Projekt wykorzystuje najnowsze technologie, które spójnie korespondują z historycznych charakterem ponad stuletniego budynku Elewacja wentylowana została ozdobiona płytkami z kolekcji Tubądzin Industrio.
2. miejsce: Klaudia Gołaszewska, Polska (współautorzy: Michał Hondo, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska
Bloki z wielkiej płyty w znacznym stopniu współtworzą krajobraz polskich miast. Zlokalizowane blisko centrum, otoczone bujną zielenią stanowią atrakcyjną alternatywę dla nowych osiedli deweloperskich. Od około dwóch dekad podejmowane są próby ich modernizacji, często zakończone nieudolną wariacją kolorowych tynków.
Projekt wielka płyt(k)a to pokazanie potencjału użycia płyt wielkoformatowych Tubądzin w modernizacji obiektów istniejących. Duże formaty gresu umożliwiają swobodę tworzenia podziałów na fasadzie, podkreślając prostą modernistyczną architekturę. Zastosowanie innego typu materiału w loggiach wydobywa tektonikę bryły i nadaje obiektowi nowoczesnego charakteru.
Na dachu zaproponowano nadbudowę w formie nowoczesnego pawilonu z drewna CLT będącego przestrzenią o funkcji coworkingu dla mieszkańców, która nawiązuje do konstrukcji żelbetowych widocznych na zdjęciach historycznych.
Zmiany społeczne i gospodarcze wpłynęły na tradycyjny model funkcjonowania przestrzeni biurowych. W celu obniżenia kosztów duże korporacje zdecydowały się na wprowadzenie pracy hybrydowej lub pracy zdalnej. Badania rynkowe dowodzą, że coraz bardziej popularne będą tzw. sąsiedzkie przestrzenie pracy wspólnej.
Modernizacja bloków z wielkiej płyty połączona z jednoczesną nadbudową ma sprawić, że tego typu osiedla staną się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Projekt odnosi się do zespołu mieszkalno-usługowego w Poznaniu może być uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na szerszą skalę.
3. miejsce: Artur Bordeianu, Republika Mołdawii (współautorzy: Olga Bordeianu, Vasea Versteac)
Kategoria specjalna CultureFORM:
Więcej o nagrodzonych pracach w kategorii specjalnej, której wyniki zostały ogłoszone 23 czerwca przeczytaj na stronie Tubądzin Design Community.
Zwycięzca I etapu CultureFORM: Ziba Azar (Iran)
Wyróżnienie: Tristan Kelly oraz Liang Shang (Wielka Brytania)
Wyróżnienie: Kamila Warda (Polska)
Gratulujemy!
Konkurs Tubądzin Design Awards trwa! Uwolnij swój twórczy potencjał i zgłoś projekty! Zawalcz o udział w finale! Poznaj nagrody i zasady na stronie konkursu: www.tubadzin.pl/design