Drewno z potencjałem
MultiPly to 9-metrowy pawilon, w całości wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP. To niezwykłe i wyjątkowe dzieło będzie można podziwiać na Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie od 15 września do 1 października 2018 r.
MultiPly jest jednym z projektów wiodących na Londyńskim Festiwalu Designu. Składa się z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT), po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.
Wzrost liczby ludności i długie lata niewystarczającej podaży nowych lokali w Wielkiej Brytanii przyczyniły się do tego, że na rynku brakuje około 66 tysięcy mieszkań. W latach 2016 i 2017 wybudowano 184 tysiące nowych mieszkań, podczas gdy powinno ich powstawać około 250 tysięcy rocznie. Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego, jakim jest użyty w tym wypadku tulipanowiec, może stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy.
MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. Jako rozwiązanie oferuje połączenie systemu modułowego z materiałem konstrukcyjnym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju.
„Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych” – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel studia Waugh Thistleton, które od dziesięcioleci realizuje projekty z materiałów drewnianych. „Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi odpowiedź na te problemy.”
ZRÓWNOWAŻONE PODEJŚCIE DO BUDOWNICTWA
43 m3 tulipanowca, z którego powstała instalacja MultiPly, może zmagazynować równowartość 30 ton dwutlenku węgla, podczas gdy lasy amerykańskie potrzebują jedynie pięciu minut, aby zastąpić tę ilość drewna naturalnym przyrostem.
„Studio Waugh Thistleton Architects od dziesięcioleci jest pionierem w zakresie innowacyjnego wykorzystania drewna w budownictwie. MultiPly stanowi test nowej, bardziej zrównoważonej metody konstrukcji, łączącej projekt modułowy z łatwo dostępnym materiałem o ujemnym śladzie węglowym – amerykańskim tulipanowcem” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. „W przeszłości AHEC współpracowało z wieloma znakomitymi architektami, takimi jak David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke, czy Alison Brooks, a teraz z pracownią Waugh Thistleton Architects, aby ponownie zaprezentować właściwości strukturalne, estetyczne i środowiskowe paneli CLT z tulipanowca amerykańskiego.”
Tulipanowiec jest sprowadzany ze wschodu Stanów Zjednoczonych, gdzie lasy liściaste co minutę zwiększają swoją powierzchnię o rozmiar boiska piłkarskiego. Aktualnie ich obszar przekracza 110 mln hektarów, co stanowi równowartość połączonych terytoriów Francji i Hiszpanii. Ten wysoce odnawialny, a przez to przyjazny dla środowiska materiał jest jednym z najobficiej występujących gatunków amerykańskiego drewna liściastego – stanowi 7,7% drzewostanu gatunków liściastych w USA. Po uwzględnieniu wyrębu, roczny przyrost tulipanowca wynosi 19 milionów m3, co przekłada się na codzienny przyrost tego gatunku w ilości równej powierzchni zajmowanej przez 19 basenów olimpijskich.
MULTIPLY
W ciągu dnia 9-metrowa instalacja MultiPly zachęca zwiedzających do radosnego eksplorowania potencjału drewna w architekturze: wewnętrzny labirynt poprowadzi gości Festiwalu w Londynie przez ciągi schodów, korytarzy i otwartych przestrzeni. Wieczorami, dzięki subtelnemu oświetleniu zaprojektowanemu przez firmę SEAM, pawilon stanie się miejscem wyciszenia i kontemplacji, zapewniając odpowiedni nastrój do refleksji nad urodą tego naturalnego materiału.
„MultiPly stanowi kontynuację naszych badań nad zastosowaniem drewna liściastego klejonego warstwowo w poprzednio zrealizowanych instalacjach, takich jak The Timberwave, The Smile czy Endless Stair. Oferuje radość eksperymentowania z tym przyjemnym w dotyku i wszechstronnym w użyciu materiałem. Na pozór prosty zbiór poukładanych na sobie klocków to w istocie skomplikowane wyzwanie konstrukcyjne, tym ciekawsze, że ustawione na niedawno ukończonym, eleganckim Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta. To wielki przywilej, że jako wykonawcy prac konstrukcyjnych w tym niezwykłym miejscu mogliśmy pracować także przy projekcie MultiPly” – powiedziała Carolina Bartram, dyrektor projektu z firmy ARUP.
17-modułowa konstrukcja została dostarczona na miejsce w częściach, w płaskich paczkach, jak meble gotowe do złożenia, a następnie bez problemu zmontowana w niecały tydzień. Moduł umieszczony na szczycie wykończony został od wewnątrz termicznie modyfikowanym tulipanowcem. To pierwszy tego typu obiekt, w którym drewno modyfikowane termicznie (TMT) zostało użyte
w charakterze warstwy ochronnej dla paneli CLT. Modułowość konstrukcji umożliwia demontaż pawilonu i ponowne jego złożenie w innym miejscu po zakończeniu Festiwalu w Londynie.
DREWNO TULIPANOWCA KLEJONE WARSTWOWO – UDANY EKSPERYMENT
Panele do instalacji MultiPly powstały przy użyciu techniki obróbki drewna znanej pod nazwą klejenia warstwowego – drewniane deski układane są poprzecznie do siebie i sklejane, tworząc sztywne i wytrzymałe panele. Panele CLT najczęściej wykonuje się z drewna iglastego, jednak przez kilka ostatnich lat AHEC we współpracy z firmą ARUP eksperymentowało w zakresie tworzenia paneli CLT z szybko rosnącego tulipanowca amerykańskiego.
Przeprowadzone badania i zrealizowane projekty wykazały, że panele CLT z tulipanowca, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a ponadto oferują możliwości różnorodnego formowania materiału. Dzięki temu idealnie nadaje się on do prefabrykacji i szybkiego montażu, skracając czas budowy o około 30%. Tulipanowiec jest niedrogim i łatwym do obróbki gatunkiem drewna liściastego, a przy tym niezwykle wytrzymałym.
Panele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianych, pozwalając na rezygnację z użycia betonu czy stali. Właściwości materiału drewnianego, w połączeniu z wyrazistym, przypominającym marmur wyglądem sprawiają, że spośród gatunków liściastych to właśnie tulipanowiec najbardziej nadaje się do testowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych z drewna.
Materiał do stworzenia instalacji MultiPly został przywieziony z USA, ale wykonaniem paneli zajęła się pierwszy na Wyspach Brytyjskich zakład produkujący CLT, Construction Scotland Innovation Centre (CSIC). MultiPly to pierwsza konstrukcja powstała z paneli CLT wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.
Dowiedz się więcej: www.multiply.london