Gorączka złota – lśniący trend na jesień
Jeszcze do niedawna złoto we wnętrzach kojarzyło się wyłącznie z ekskluzywną i pełną przepychu pałacową aranżacją. Jednak obecnie coraz częściej pojawia się w nowoczesnych, nieco surowych wnętrzach. Złote naczynia i stoliki kawowe wychodzą na pierwszy plan w aranżacji. Poznaj najnowszy designerski trend i stwórz w swoim domu oryginalną przestrzeń w kolorze szlachetnego kruszcu!
Dawniej złoto we wnętrzach było synonimem przepychu, luksusu i bogactwa. Współcześnie kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnością, kreatywnością i minimalizmem. Wbrew pozorom złote dodatki i meble mogą sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. W nachodzącym sezonie złoto we wnętrzach będzie wykorzystywane zgodnie z zasadą: małe elementy, ale w dużych ilościach.
Złoto – jeden z najgorętszych trendów jesieni
Złoty to kolor szlachetny, ale także dosyć wymagający. W aranżacji wnętrza należy pamiętać przede wszystkim o proporcjach, umiarze i odpowiednim doborze złotych elementów, np. wprowadzaniu drobnych akcentów w wielu miejscach. Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci uzyskać modny, nowoczesny i efektowny wystrój. Co więcej, złoto sprawi, że pomieszczenie nabierze szyku i elegancji. Pamiętaj jednak, że jeśli zastosujesz zbyt wiele złotych elementów wystroju, efekt będzie odwrotny do zamierzonego – uzyskasz przesadzone, ekscentryczne wnętrze, przypominające te z czasów Ludwika XIV.
Zgodnie z najnowszym trendem złoto najlepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w sposób minimalistyczny i surowy. Oznacza to ograniczoną liczbę mebli, dodatków i kolorów. Ważne są także proste i oszczędne formy. Połączenie złotych elementów z modernistyczną przestrzenią podkreśli jej charakter i unikalny styl. Co ważne, złote meble czy dodatki możesz wprowadzić do dowolnego pomieszczenia. Swoją rolę odegrają zarówno w salonie czy sypialni, jak i kuchni, a nawet łazience. Mnogość rozwiązań pozwala na stworzenie naprawdę wyjątkowego wnętrza z udziałem koloru złotego.
W jakiej formie wprowadzić złoto do wnętrza?
Złote elementy we wnętrzu należy traktować jako uzupełnienie aranżacji. Wystrój pomieszczenia powinien być jednolity, w zbliżonych kolorach. Złoto ma natomiast być dodatkiem, który dopełni całość. By nie przesadzić i nie wprowadzić chaosu, możesz wykorzystać je na dwa sposoby:
- dekoracje i dodatki – najlepiej kilka małych elementów, rozmieszczonych w różnych częściach pomieszczenia. Wszelkiego rodzaju złote bibeloty, ramki, naczynia, a także tekstylia wzbogacą wystrój nowoczesnego wnętrza. Możesz wybrać np. misę Moka lub ramkę Marita, które doskonale wpisują się w lśniący trend
- meble – innym sposobem na wprowadzenie do wnętrza złotego blasku są nieco mocniejsze i większe akcenty, czyli meble. Nie chodzi jednak o złotą szafę czy kanapę, a stolik lub średniej wielkości półkę. To rozwiązanie mało inwazyjne, które pozwala na umieszczenie jeszcze kilku drobnych dodatków. Wybierz np. stolik kawowy Melio gold lub półkę Sence.
Które kolory pasują do złota?
Złoto najlepiej będzie wyglądało w przestrzeni, która zostanie utrzymana w zbliżonej kolorystyce. Nadmierna ilość barw wprowadzi chaos. Dlatego tak ważne jest, by nie mieszać wielu kolorów, a zdecydować się na jeden lub dwa i dobierać ich różne odcienie. Kolor złoty sam w sobie jest nieco ciężki i dominujący, jednak w połączeniu z kontrastującymi barwami łagodnieje i ociepla wnętrze. Właśnie dlatego najlepiej jest zestawić je z kolorami chłodnymi takimi jak:
- granat,
- fiolet,
- butelkowa zieleń,
- błękit.
Z nimi złoto współgra najbardziej i dopełnia się na zasadzie przeciwieństwa.
Jeśli jednak wolisz klasyczne kolory – biel, czerń czy szarości – to taki duet również świetnie się sprawdzi, ale będzie mniej wyrazisty. Ci, którzy lubią mocną i wyrazistą kolorystykę, także mogą zastosować we wnętrzach złote elementy. Będą one dobrym przełamaniem intensywnej czerwieni czy słodkiego różu.
Złoto to kolor ponadczasowy. Jeśli chcesz wprowadzić go do swojego domu, poszukaj inspiracji w najnowszym katalogu Dekoria.