Rochetto – nowatorskie wykorzystanie sztukaterii
Współczesna sztukateria kształtuje wnętrza i sprawia, że przestrzeń zyskuje indywidualny wyraz. Przestała być domeną tylko stylowych i klasycznych wnętrz, świetnie pasuje również do nowoczesnych aranżacji i daje możliwość obcowania ze sztuką.
W Łodzi powstała nietypowa, artystyczna instalacja stworzona z detali architektonicznych: R60 (rozeta) i Z60 (listwa ścienna) z kolekcji Arstyl. Autorką instalacji jest Aleksandra Kaczanowska, studentka II roku Akademii Sztuk Pięknych. Rocchetto to efekt współpracy z akademią sztukaterii, która inspiruje do odkrywania potencjału sztukaterii. Chciałam pokazać produkt katalogowy w nowej odsłonie, dającej szerokie pole działania w zakresie istniejącej formy. Głównym zamierzeniem projektu było ukazanie wariantów kompozycji z kształtów wynikających z podziału, odjęcia bądź dodania elementu istniejącej rozety – wyjaśnia Aleksandra Kaczanowska, która odświeża klasyczne elementy dekoracji. Kreatywność oraz artystyczna wizja umożliwiły jej wykroczenie poza klasyczne zastosowanie sztukaterii. Propozycja innowacyjnej koncepcji opartej na niebanalnym łączeniu dwóch produktów i stworzeniu niepowtarzalnej instalacji wskazuje nowy kierunek w indywidualizacji wnętrz.
Postaw na oryginalność
Dzięki sztukaterii wnętrza zyskują nowy charakter, artystyczne wykorzystanie sztukaterii sprawia, że stają się oryginalne i wyjątkowe.
„Podwórko Hilarego” to kreatywna przestrzeń współpracy architektów i artystów z mieszkańcami Łodzi na rzecz pozytywnej zmiany w miejskim otoczeniu. Studenci i absolwenci architektury oraz kierunków artystycznych mogą tu tworzyć i prezentować swoje dzieła. Jesteśmy otwarci na inicjatywy z różnych dziedzin sztuki – mówi Anna Rejniak, prezes Fundacji Cool i pomysłodawczyni projektu.
Tekst: Marcelina Zięciak, Akademia Sztukaterii