Polski design na ścianie
Dekoracje ścienne umiejętne dobrane do stylu wnętrza pozwalają nadać mu indywidualny charakter. Polscy projektanci i designerzy mówią stop sztampowym pomysłom i zgodnie proponują rozwiązania szyte na miarę.
Ścienne aranżacje, niczym dzieła sztuki, powstają w zaciszu niewielkich manufaktur. Ręcznie drukowane tapety, papierowe rzeźby, cementowe kafle i produkowane na życzenie mozaiki zaskakują niepowtarzalnym designem. To produkty dla tych, którzy chcą mieszkać zgodnie z własnym stylem i świadomie kształtują otaczającą ich przestrzeń.
Mozaika
Śląsk. To tutaj grupa inżynierów i artystów stworzyła rozwiązanie pozwalające każdemu na wyprodukowanie własnej szklanej mozaiki w oparciu o dowolną grafikę, obraz lub zdjęcie. Dostarczony przez klienta wzór jest przetwarzany na mozaikę z kostek 23 mm × 23 mm za pomocą oprogramowania komputerowego. Choć studio specjalizuje się w projektach na zamówienie, w ramach współpracy z młodymi projektantkami przygotowało własne kolekcje bazujące m.in. na motywach geometrycznych i florystycznych.
Dekoracje ścienne umiejętne dobrane do stylu wnętrza pozwalają nadać mu indywidualny charakter. Polscy projektanci i designerzy mówią stop sztampowym pomysłom i zgodnie proponują rozwiązania szyte na miarę.
Kafle cementowe
Nie tak dawno dominowały one wśród materiałów do zdobienia ścian i posadzek eleganckich kamienic, dworków i pałacyków. Teraz wracają w odświeżonej formie, umiejętnie łącząc przeszłość z teraźniejszością – jakość wykonania i wyjątkowość ręcznej produkcji ze współczesnym designem. Bez problemu znajdziemy wielobarwne patchworki, wzory inspirowane geometrią i nurtem pop-art czy kafle z efektem 3D. Niezależnie od wybranego wzoru, tego typu dekoracje są zwykle mocnym akcentem aranżacyjnym. Warto więc wykorzystać je w sposób wyważony – jako element ozdobny tylko jednej ze ścian.
Tapety
Wybór dostępnych na rynku tapet może przyprawić o zawrót głowy. Ci, którzy lubią unikalne rozwiązania, docenią z pewnością tapety produkowane z wykorzystaniem pracochłonnej i znanej już w starożytnych Chinach i Japonii techniki sitodruku. Niepowtarzalne wzory są ręcznie rysowane, a następnie przenoszone na sito. Tapety mogą zostać wydrukowane w dowolnej kombinacji kolorystycznej. Same zaś wzory mogą być przenoszone ze ścian na obicia mebli, zasłony czy poduszki – nadając wnętrzu spójny i przemyślany charakter.
Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na realizację własnych pomysłów i stworzenie jedynych w swoim rodzaju dekoracji ściennych.
Plakaty i wiszące rzeźby
Nawet tak popularne rozwiązania potrafią niekiedy zaskoczyć. Spod rąk dwóch krakowskich artystek powstają rzeźby z… papieru. Każda z rzeźb jest inna, na każdą też składają się godziny żmudnej pracy i setki papierowych pasków, które przybierają określoną formę. Inną niepowtarzalną dekoracją są plakaty inspirowane sztuką kartografii. Aby stworzyć swój własny plakat – plan rodzinnego miasta, ulubionej destynacji wakacyjnej czy innego ważnego punktu na mapie świata – wystarczy podać współrzędne geograficzne i preferowaną formę wydruku.
Tekst: Sylwia Szmalec